premis-recomana-2015

Logo-recomana.cat

– Els guardons, recuperats l’any passat, arriben a la XVIII edició
Inclouen un guardo al millor espectacle familiar
– Per primer cop, també es premia un espectacle per a joves

Els Premis de la Crítica arriben a la divuitena edició amb algunes novetats al palmarès i una ferma voluntat de continuació. L’acte de lliurament ha tingut lloc el 21 de març a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm i, com l’any passat, ha estat conduït pels periodistes culturals Anna Pérez Pagès i Toni Puntí.

Els finalistes de les diferents categories, segons la deliberació dels diferents jurats, són els següents (en negreta, els que han resultat guanyadors):

TEATRE

Espectacle:

  • El curiós incident del gos a mitjanit (Fundació Teatre Lliure)
  • El Público (Teatre Nacional de Catalunya / Teatro de la Abadía)
  • L’art de la comèdia (Teatre Nacional de Catalunya)

Espectacle internacional:

  • Die Ehe der Maria Braun (Thomas Ostermeier / Schaubühne de Berlin)
  • En avant, marche! (Alain Platel i Frank van Laecke / NT Gent i Les Ballets C de la B)
  • The Civil Wars (Milo Rau / International Institute for Political Murder i F.I.N.D.’15 de la Schaubühne de Berlin)

Director:

  • Julio Manrique (El curiós incident del gos a mitjanit)
  • Lluís Pasqual (El rei Lear)
  • Àlex Rigola (Marits i Mullers / El Público

Actriu principal:

  • Anna Alarcón (Psicosi de les 4.48)
  • Míriam Iscla (Dona no reeducable)
  • Clara Segura (Conillet i Una giornata particolare)

Actor principal:

  • Pablo Derqui (Una giornata particolare)
  • Lluís Homar (L’art de la comèdia)
  • Pol López (El curiós incident del gos a mitjanit

Actriu de repartiment:

  • Marta Angelat (Vilafranca)
  • Mima Riera (Mammón! i Cleòpatra)
  • Mar Ulldemolins  (Incerta glòria i Marits i mullers)

Actor de repartiment:

  • Manel Barceló (Vilafranca)
  • Ramon Madaula (El rei Lear)
  • Manel Sans (Trilogia Tot pels diners)

Musical:

  • Molt soroll per no res (Teatre Nacional de Catalunya)
  • Shaking Shakespeare (Moisés Maicas)
  • Sugar (Som-Hi Films)

Text:

  • Conillet (Marta Galán)
  • Mammón! (Nao Albet i Marcel Borràs)
  • Vilafranca (Jordi Casanovas)

Dramatúrgia / Adaptació:

  • Al nostre gust (Marc Artigau i Oriol Broggi)
  • Incerta glòria (Àlex Rigola)
  • Somni americà (Oriol Tarrasón)

Espai escènic:

  • L’art de la comèdia (Lluc Castells i Jose Novoa)
  • El Público (Max Glaenzel)
  • El rei Lear (Alejandro Andújar i Lluís Pasqual)

Il·luminació:

  • Ciara (Lluís Serra i Martí Torras Mayneris)
  • El Público (Carlos Marquerie)
  • Molt soroll per no res (Albert Faura i David Bofarull)

Vestuari:

  • Amor & Shakespeare (Maria Araujo)
  • El rei Lear (Alejandro Andújar)
  • Molt soroll per no res (Míriam Compte)

Disseny de vídeo:

  • El curiós incident del gos a mitjanit (Mar Orfila)
  • Només són dones (Lala Gomà)
  • Una giornata particolare (Francesc Isern)

Espai sonor:

  • El curiós incident del gos a mitjanit (Damien Bazin)
  • El Público (Nao Albet)
  • Incerta glòria (Nao Albet)

Sala:

  • El Maldà  //  Hiroshima // Sala Flyhard

Noves tendències:

  • Cosas que se olvidan fácilmente (Xavier Bobés)
  • La posibilidad que desaparece frente al paisaje (El Conde de Torrefiel)
  • Please continue, Hamlet (Roger Bernat i Yan Duyvendak)

Revelació:

  • Lali Àlvarez (Ragazzo)
  • Oriol Pla (Ragazzo i Be God Is)
  • Quim Àvila (Ricard de 3r)

Momo

 

 

 

 

 

 

 

 

TEATRE FAMILIAR / PER A JOVES

Espectacle familiar:

  • Faboo (Escena Creativa)
  • Momo (Companyia de Teatre Anna Roca)
  • Patufet, el musical (Anexa)

ragazzo

Espectacle per a joves:

  • Ragazzo (Teatre Tot Terreny)
  • Ricard de 3r (À trois teatre)
  • Wasted (Íntims Produccions)

DANSA

Espectacle:

  • Foot-Ball (Gelabert / Azzopardi)
  • Medea (Thomas Noone Dance)
  • Vorònia (Marcos Morau / La Veronal)

Espectacle internacional:

  • À louer (Peeping Tom)
  • El llac dels cignes (English National Ballet)
  • The blind poet (Needcompany)

Ballarina:

  • Lali Ayguadé (Bèsties)
  • Lorena Nogal (Vorònia i Zelenstova de Marcos Morau / La Veronal)
  • Rocío Molina (Bosque Ardora)

Ballarí:

  • Farruquito (Los Farruco y los Amaya)
  • Juan Carlos Lérida (Al cante)
  • Manuel Rodríguez (Vorònia de Marcos Morau / La Veronal)

Coreografia:

  • A place to Bury Strangers (Roberto Olivan / versió SAT Teatre)
  • Fuck-In-Progress (Jordi Cortés)
  • Time Takes The Time Time Takes (Guy Nader i María Campos)

Solo:

  • Bye (Mats Ek interpretat per Sylvie Guillem)
  • Bailografía (Juan Carlos Lérida)
  • Wakefield Poole: visiones y revisiones (Mauricio González)

ARTS DE CARRER

  • Compra’m (Insectotròpics)
  • CaRRoussel (La Reial)
  • La partida (Vero Cendoya)

 

JURATS I MEMBRES

Jurat Teatre 

Coordina: Juan Carlos Olivares Membres: Joan-Anton Benach, Jordi Bordes, Sergi Doria, Santi Fondevila, Andreu Gomila, César López Rosell, Iolanda G. Madariaga, Marcos Ordóñez, Juan Carlos Olivares, Ramon Oliver, Xavi Pardo, María José Ragué, José Carlos Sorribes, Andreu Sotorra

Jurat Familiar

Coordina: Jordi Bordes Membres: Ferran Baile, Jordi Bordes, Núria Cañamares , Iolanda Garcia Madariaga, Víctor Giralt, Andreu Sotorra, Josep M. Viaplana

Jurat Dansa

Coordinen:  Bàrbara Raubert i Jordi Sora Membres: Bàrbara Raubert, Carmen del Val, Sara Esteller, Montse Otzet, Jordi Sora

Jurat Arts de Carrer

Coordina: Manuel Pérez Muñoz Membres: Marcel Barrera, Núria Cañamares, Imma Fernandez, Aída Pallarès, Manuel Pérez Muñoz

 

 

PREMIS DE LA CRÍTICA 2015 – RECOMANA.CAT

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Google photo

Esteu comentant fent servir el compte Google. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.